Wilczy Wodospad w Karpaczu
Strona główna
Oferta
Galeria
Dojazd

Karpacz

 

Karpacz powstał ok. XII stulecia, jako osada poszukiwaczy złota i innych. Po złożach bogactw do dziś ostały się co najwyżej pojedyncze samorodki, za to pozostał krajobraz najwyższego pasma Sudetów. Zachwycające góry stały się kołem zamachowym prężnego rozwoju turystyki. Tutaj żaden podróżnik ani przez chwilę nie będzie się nudził – chyba, że na własne życzenie.

Być w Karpaczu i nie wejść na Śnieżkę? Tak się nie godzi! Tym bardziej, że przez Wilczą Porębę przebiega jeden z licznych szlaków wiodących w wysokie góry. Wyprawę warto zacząć o wczesnej porze – choćby po to, żeby bez zbędnego pośpiechu obejrzeć wszystkie niezwykłe formacje skalne po drodze czy zdążyć odwiedzić interesujące, pełne efektownych instalacji Centrum Informacyjne Karkonoskiego Parku Narodowego.

Nieokiełznana przyroda stała się przyczynkiem do snucia fantastycznych opowieści. W wielu z nich występuje potężny Karkonosz – Duch Gór, zwany też Liczyrzepą. Wiele lokalnych legend można poznać w niezwykłym muzeum, Karkonoskich Tajemnicach. Na zachętę wystarczy powiedzieć, że postacią Władcy Karkonoszy silnie inspirował się J.R.R. Tolkien, kiedy wymyślał czarodziejów Śródziemia: Gandalfa, Radagasta czy Sarumana. Wspaniałą przygodę najmłodszym miłośnikom literackiej klasyki zapewni Park Bajek. Warto pomyśleć nad wycieczką do pobliskich Kowar, do dawnych sztolni uranu.

Rzecz jasna Karpacz to także istotny ośrodek sportu i rekreacji. Okoliczne trasy rowerowe solidnie przetestują amatorów kolarstwa, a w mieście nie brakuje też parków linowych – w tym bardzo ekstremalnego, budowanego na skoczni narciarskiej “Orlinek” – kręgielni, wielofunkcyjnych hal, ogólnodostępnych boisk, kortów tenisowych i innych obiektów. Kąpiel z górami w tle? Żaden problem, a najlepsze warunki ku temu panują w Termach Cieplickich.

Równie wiele możliwości otwiera się zimą, kiedy pełną parą rusza sezon narciarski. W Karpaczu można znaleźć zarówno łagodne stoki dla początkujących, jak i naprawdę wymagające, długie nartostrady. 

To wszystko stanowi ledwie ułamek możliwości, które otwierają się przed turystami w Karpaczu. W mieście są jeszcze m.in. wspaniały kościółek Wang, zadziwiający Trójkąt Bermudzki, pełne cennych eksponatów Muzeum Zabawek, interaktywne wystawy klocków Lego i wiele, wiele innych godnych polecenia miejscówek.

 

Karpacz